Scrum do planowania ogródka? Czemu nie!

Jak Szkoła Agile wpłynęła na moją pracę w logistyce?

Te narzędzia agile zmieniły moją pracę w logistyce. Po Szkole Agile, z pewnością nie kończę swojego rozwoju w kierunku zwinności. Polecam ją w firmie i zachęcam każdego do bycia agile.

W pracy skupiam się na dwóch aspektach: strategii projektów zrównoważonego rozwoju oraz świadomości ludzi na temat ekologii. Szkoła Agile wpłynęła na moją codzienną pracę. Teraz znacznie częściej zwracam uwagę na sens jaki stoi za metodami i narzędziami używanymi przeze mnie na co dzień. Zdecydowanie lepiej zrozumiałam strukturę całej firmy i skąd ona się wywodzi. W bardzo krótkim czasie udało mi się wdrożyć aż trzy istotne praktyki. Polecam je również Tobie.

Retrospekcja

Coś, co nie było stałym elementem pracy i występowało tylko w krytycznych momentach, gdy pojawiały się błędy. Logistyka to dynamiczne środowisko skupione na ciągłym działaniu. Rzadko kiedy jesteśmy w stanie wygospodarować dodatkowy czas, aby spojrzeć wstecz, przeanalizować co mogliśmy zrobić lepiej i podsumować jakie nowe umiejętności nabyliśmy. Dzięki retrospekcji, którą poznałam w Szkole Agile, mój zespół zyskał regularny czas na refleksję, naukę oraz możliwość nie powielania tych samych błędów w przeszłości.

Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Albert Einstein, fizyk teoretyczny, noblista

Informacja zwrotna

W mojej firmie, potocznie zwany „feedback” był obecny od bardzo dawna, niemniej jednak mało kto był w stanie wykorzystać cały jego potencjał. Dzięki informacji zwrotnej, oprócz rozwoju osoby, do której skierowana jest wiadomość, rozwijamy też osoby świadomie przygotowujące feedback. Osobiście stosuję informację zwrotną w każdej możliwej sytuacji, zaczynając od spotkań indywidualnych z pracownikami, kończąc na każdym codziennym zdarzeniu, gdzie jego użycie wydaje się stosowne. Moje kluczowe zasady to dzielenie się feedbackiem pozytywnym jak i negatywnym oraz nie odkładanie tej czynności na później.

Współpraca

Budowanie poczucia, że współpracując jesteśmy w stanie osiągnąć więcej, było jednym z najtrudniejszych zadań. Środowisko międzynarodowej korporacji często sprzyja tzw. “wyścig szczurów”. Ludzie dążą do indywidualnych celów, nie zważając na wyniki szerszej grupy. Praca na swoje konto wydaje się dla wielu osób najlepszą formą uwidocznienia swoich umiejętności. Niestety, bardzo często mija się to z prawdą. Według mnie, zarówno współpraca czy prośba o wsparcie nie powinny być traktowane jako słabość. Wręcz przeciwnie, powinny być doceniane, bo przecież w grupie siła.

Co dalej?

Po zakończeniu Szkoły Agile, z pewnością nie chcę kończyć swojego rozwoju. Chcę propagować filozofię Agile w firmie i zachęcam innych do próby bycia zwinnym. Myślę, że daje to dużą autonomię zespołowi, zwiększa szacunek członków zespołu i zadowolenie z wykonywanej pracy.

Jaki stawiam sobie cel na najbliższy czas?

Chciałabym spróbować pracy projektowej w Scrum, z zachowaniem wszystkich elementów. Co miałaby na tym zyskać logistyka? Mam nadzieję że pozwoli nam to uniknąć popełniania tych samych błędów i wyeliminować ryzyka. Uważam, że jest to szczególnie istotne, kiedy zależy nam na zadowoleniu klienta i szybkim powrocie do odpowiedniego cyklu pracy, np. po wystąpieniu sytuacji krytycznej. Dzięki wdrożeniu metod związanych z agile, wierzę, że logistyka i transport są w stanie zyskać wielu wartościowych, zaangażowanych i zadowolonych pracowników.

Autor: Ewelina Reszke

W logistyce od 5 lat. Pracę zaczynała jako magazynier, następne 3 lata jako manager e-commerce. Od roku jest managerem zrównoważonego rozwoju. Prywatnie opiekuje się niepełnosprawnym psem, pieli w ogródku i szydełkuje leżąc na hamaku. Uwielbia podróżować , ale nie poprzez latanie – tylko samochód lub pociąg. Jej największym marzeniem jest wybudować dom na chorwackim wybrzeżu i tam przenieść się z rodziną i szydełkową pracownią. 

Podoba Ci się ten tekst?
Udostępnij go znajomym!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Czytaj kolejny lub przedni tekst
w tej kategorii
Szkoła Agile
Odkryj w sobie agile

Zaciekawiły Cie zwinne metody pracy?

Weź udział w niezwykłym programie rozwojowym. Zapraszamy do Szkoły Agile!