Agile w produkcji to komunikacja i małe zmiany

Drobne zmiany i komunikacja są kluczem do bycia agile w produkcji

- Kluczowym elementem długofalowego rozwoju firmy jest satysfakcja klienta - ta myśl przyświecała mi na stanowisku sprzedażowym. I przyświeca mi nadal, gdy jestem Dyrektorem Operacyjnym. Okazuje się, że to jedno z najważniejszych założeń Manifestu Agile. To było moje duże zaskoczenie. Ale to nie koniec! Opowiem jak zwinne myślenie, wspiera mnie w zarządzaniu produkcją.

Nigdy nie pracowałem w korporacji a podstawy zarządzania zgłębiałem kilkanaście lat temu na studiach. Świat zarządzania i koncepcja zwinności były dla mnie jakby obce. Wszystko zmieniło się, gdy zacząłem uczestniczyć w Szkole Agile i dowiadywać się o co chodzi. Wiele rzeczy stało się jasne i poukładane. Ale po kolei…

Jeśli zastanawiasz się, jak utrzymać płynność produkcji, odpowiedź brzmi: zawsze zakładaj najgorszy scenariusz i bierz pod uwagę wszystkie ryzyka. W mojej firmie produkcyjnej, podobnie jak w innych branżach, staramy się być przygotowani na wszelkie ewentualności. Na przykład w Dziale Pakowni stworzyliśmy plan awaryjnej produkcji. W przypadku kiedy pierwotnie planowany towar nie dotrze na czas lub będzie brakowało składników do skompletowania gotowego wyrobu, w odwodzie na stanie Pakowni są przygotowane awaryjne towary do pakowania. To minimalizuje ryzyko braku pracy dla pracowników i eliminuje ryzyko, że zostaną odesłani do domu. Zgodnie z zasadami Agile – bądź gotowy na zmiany.

Współpraca między działami, regularne spotkania, wspólne rozliczanie zadań pozwalają poprawić komunikację w firmie, generują dużo nowych pomysłów, pomagają szerzyć dobre praktyki i doceniać zaangażowanie pracowników. Kładziemy nacisk na prostotę, pomysły, które można szybko przetestować i uzyskać informację zwrotną – to oszczędza nasz czas i daje nowe narzędzia przydatne do pracy. Promuję myślenie Kaizen. Drobne zmiany jak najszybciej wprowadzam w życie, prezentując ich rezultaty i podkreślając jakie znaczenie mają dla całej organizacji. Takie działanie motywuje ludzi do zwiększania inicjatywy i pokazuje im, że są ważnymi ogniwami w firmie. Mają wpływ na jej funkcjonowanie. A w Manifeście stoi: Ludzie i interakcje ponad procesy i narzędzia 🙂

Dzięki Szkole Agile uświadomiłem sobie, że ludzie nie mają złych intencji. Po zajęciach z Kasią Kozyrą jeszcze raz przeanalizowałem kilka spotkań z pracownikami i zobaczyłem, że pewne zachowania w zespole wynikały z niewłaściwego artykułowania przeze mnie pytań, a nie ze złych intencji.

Spotkania face-to-face z pracownikami pomagają mi lepiej zrozumieć sytuację, przyspieszają konkretne działanie i prostują niedopowiedzenia. Uzyskiwanie i udzielanie informacji zwrotnej buduje nić porozumienia z moimi pracownikami i z nimi nawzajem.

Wizualizacje, rozmowy z zainteresowanymi, używanie pozytywnych etykiet, pokazywanie co jest priorytetem, pytanie dlaczego, pokazywanie celu, potwierdzenia właściwego zrozumienia tematu i wiele innych narzędzi Agile zwiększają szansę stworzenia zaangażowanego zespołu, w którym każdy będzie dążył do osiągnięcia celu, nie dlatego, że trzeba, ale dlatego, że każdy z osobna będzie tego chciał. A po osiągnięciu danego celu będzie szukał kolejnego celu, który pomoże osiągnąć perfekcję.

Dzięki Szkole Agile i świetnym uczestnikom udaje mi się budować coraz lepszy zespół zmotywowanych ludzi, którzy razem ze mną zmieniają naszą firmę na jeszcze lepszą.

O autorze: Adam Prus, uczestnik VI edycji Szkoły Agile

Cześć, nazywam się Adam Prus, z wykształcenia jestem ekonomistą. Ukończyłem Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Przez 12 lat pracowałem w Dziale Sprzedaży Eksportowej w polskiej firmie produkującej elektronikę użytkową, obecnie pracuję na stanowisku Dyrektora Operacyjnego w fabryce bombek ☺ Vitbis w Złotoryi. Prywatnie jestem żonaty i mam psa Bena. Jestem domatorem, lubię kabaret Potem i filmy Stanisława Barei. Amatorsko biegam, trzy razy w tygodniu z pobudką o 5:30 rano.

Podoba Ci się ten tekst?
Udostępnij go znajomym!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Czytaj kolejny lub przedni tekst
w tej kategorii
Szkoła Agile
Odkryj w sobie agile

Zaciekawiły Cie zwinne metody pracy?

Weź udział w niezwykłym programie rozwojowym. Zapraszamy do Szkoły Agile!