Esencjalizm – jak robić mniej, ale lepiej?

Esencjalizm – jak robić mniej, ale lepiej?

Jeżeli sama nie ustalisz priorytetów w swoim życiu, ktoś inny zrobi to za Ciebie! Esencjalizm uczy jak osiągnąć najlepszy rezultat w każdej cennej chwili życia. Nie chodzi o to, abyś zrobiła więcej, tylko robiła właściwe rzeczy.

Esencjalizm to zdyscyplinowane, systematyczne podejście do poszukiwania punktu najwyższej użyteczności oraz wykonywania najważniejszych zadań niemal bez wysiłku. Droga esencjalizmu prowadzi do przejęcia kontroli nad dokonywanymi wyborami.

Dlaczego nieesencjalizm jest widoczny wszędzie?

Po pierwsze: zbyt duża liczba opcji do wyboru. Jesteśmy nieprzygotowani to tak różnej możliwości wyboru. Dostępność opcji zaczęła przewyższać naszą zdolność do dokonywania wyborów. Straciliśmy możliwość odróżniania tego, co ważne, od rzeczy nieistotnych. Psychologowie nazywają to „zmęczeniem decyzjami”. Im większej liczby wyborów dokonujemy, tym bardziej cierpi na tym jakość podejmowanych decyzji.

Mądrość życiowa polega na eliminowaniu tego, co nieważne

Lin Yutang, chiński publicysta i uczony

Po drugie: zbyt duża presja społeczna. Tu chodzi nie tyle o natłok informacji, ile o natłok opinii. Przekonanie, że można mieć wszystko. Gdy nie będziemy umieli celowo i świadomie wybrać obszarów, na których powinniśmy skupić swoje siły i energię, zrobią to za nas inni ludzie – przełożeni, współpracownicy, klienci, a czasem nawet krewni – i szybko stracimy z oczu to, co ważne i istotne. Ludzkie życie wypełnia się z czasem podejmowanymi w dobrej wierze zobowiązaniami i zadaniami, na których wykonanie się zgadzamy. Większość z nich obciąża nas bezterminowo. Bez systemu ułatwiającego pozbywanie się tego balastu możemy nigdy się od niego nie uwolnić.

Po trzecie: esencjalizm to dyscyplina, którą trzeba stosować za każdym razem w obliczu decyzji o tym, czy powiedzieć „tak”, czy uprzejmie odmówić. To metoda zawierania trudnych kompromisów i wybierania pomiędzy wieloma dobrymi rzeczami a kilkoma naprawdę wspaniałymi. W esencjalizmie chodzi o uczenie się, jak robić mniej rzeczy, ale lepiej, żeby osiągnąć jak najlepszy rezultat w każdej cennej chwili życia.

Jak wdrożyć esencjalizm?

Poprzez zastosowanie trzech prostych kroków takich jak eksploracja, eliminacja i działanie, metoda esencjalizmu odkrywa przed nami swoją kwintesencję, a jednocześnie uświadamia nam nasze aktualne podejście do życia. Przyjrzyj się tym krokom po kolei…

Krok 1: Eksploracja

Czyli odróżnienie mnóstwa trywialnych rzeczy od kilku ważnych… Jednym z paradoksów jest to, że esencjaliści w rzeczywistości rozważają więcej opcji niż inni ludzie. Podczas, gdy nieesencjaliści bez większego namysłu angażują się we wszystko, albo prawie wszystko, esencjaliści badają i oceniają szeroką paletę opcji przed dokonaniem wyboru tej właściwej. Stosując ostrzejsze kryteria selekcji, możesz zadać sobie te trzy celne pytania:

  1. Co mnie najbardziej inspiruje?
  2. W czym jestem szczególnie utalentowana?
  3. Jakie moje działanie może zaspokoić istotną potrzebę w otaczającym mnie świecie?

Nie szukaj mnóstwa dobrych okazji, lecz możliwości zmaksymalizowania własnej użyteczności: chcemy robić właściwe rzeczy we właściwy sposób i we właściwym momencie.

Krok 2: Eliminacja

Czyli odrzucanie trywialnej większości… Możesz albo z rozmysłem wskazać rzeczy, których nie będziemy robić, albo zgodzić się na to, że ktoś popchnie Cię w kierunku, w którym wcale nie chcesz iść.

Krok 3: Działanie

Czyli usuwanie przeszkód i dbanie o to, by działanie wymagało jak najmniej wysiłku… Zamiast wymuszać działanie, esencjalista poświęca zaoszczędzony czas na tworzenie systemu usuwania przeszkód i jak największego ułatwiania działania. W nowym podejściu możesz spróbować odpowiedzieć sobie na te pytania:

  1. Co by się stało, gdyby społeczeństwo zachęcało Ciebie do rezygnacji ze stylu życia trafnie opisywanego jako wykonywanie znienawidzonej pracy w celu kupienia niepotrzebnych rzeczy za nie swoje pieniądze i zaimponowania ludziom, których nie lubisz?
  2. Gdybyś miała możliwość cofnięcia czasu i skorzystania z okazji, by żyć w zgodzie z samym sobą? Jakie decyzje podjęłabyś, patrząc wstecz na swoje życie?
  3. Powiedz, co zamierzasz zrobić ze swoim jedynym, dzikimi i bezcennym życiem?

Zastanów się jakby to było, gdybyś wykorzystała najlepsze możliwości, jakie wyłaniają się przed Tobą? Jakby to było, gdybyś zaczęła sam podejmować decyzje, dotyczące sposobu zagospodarowania własnego czasu i energii? Czy potrafisz odróżnić te informacje, które są jedynie szumem i wychwycić te nieliczne rzeczy o wyjątkowej dla ciebie wartości?

Co dalej?

W kolejnym artykule opiszę, jak esencjalista właściwie dokonuje wyboru oraz jak potrafi odróżnić rzeczy trywialne od tych naprawdę dla siebie ważnych.

Na podstawie książki: „Esencjalista – Mniej, ale lepiej”, Grega McKeowna

Podoba Ci się ten tekst?
Udostępnij go znajomym!
WhatsApp
Facebook
LinkedIn
Twitter
Czytaj kolejny lub przedni tekst
w tej kategorii

O autorze...

Izabela Zoga

Coach & Mentor w zakresie efektywnej komunikacji i wystąpień publicznych. Pomaga swoim klientom dopiąć ich zmiany na ostatni guzik. Pasjonatka Klubu Mówców i Liderów Toastmasters. Zwolenniczka pracy z intuicją oraz twórczą wizualizacją. Z przekonaniem: "Wszystko się zmienia, kiedy Ty się zmieniasz." 😉