Blog Zwinne wprowadzanie zmian - Agile

Wiem jak wprowadzać zmiany!

Początkowo spotykamy się z oporem, chaosem, jednak później następuje etap integracji i adaptacji, który kończy się nowym status quo. Szkoła Agile nauczyła mnie technik wspomagających każdy etap wprowadzania zmian.

Podczas trzech miesięcy zajęć w Szkole Agile, przerobiliśmy wiele ważnych tematów. Zajęcia rozpoczęliśmy od fundamentów Agile, Kanbana i Scruma. Następnie poruszyliśmy aspekty pracy zespołowej oraz tworzenia zespołu. W pamięci zapadły mi zajęcia z posługiwania się informacją zwrotną oraz metodami wprowadzania zmian. I dziś opowiem o tym, jak wprowadzam zmiany w zespole.

W każdej nowoczesnej organizacji jest dużo zmian. Z czasem ilość tylko wzrasta. Ze swojego doświadczenia wiem, że większość ludzi boi się zmian, reagują na nie bardzo zachowawczo lub od razu się sprzeciwiają. W takiej sytuacji pamiętam o etapach jakie towarzyszą procesowi zmiany. Początkowo spotykamy się z oporem, chaosem, jednak później następuje etap integracji i adaptacji, który kończy się nowym status quo.

Szkoła Agile nauczyła mnie technik wspomagających każdy etap wprowadzania zmian. Przykładowo wiem, że przy oporze, powinniśmy bardzo mocno uargumentować sens zmiany. Musimy wysłuchać także wątpliwości oraz okazać swoje wsparcie.

W kolejnym etapie, czyli chaosie, skupiamy się na wsparciu, uporządkowaniu informacji oraz wyznaczeniu celu, do którego zmierzamy. W tym momencie, używam też technik coachingowych.

Podczas adaptacji i integracji zawsze staram się dać czas i przestrzeń swojemu zespołowi. Moje działanie sprowadza się do wzmocnienia. Zbieram dobre praktyki, doceniam i chwalę postępy.

Ostatnim etapem jest nowe status quo. Tu staram się wygospodarować czas i przestrzeń do podsumowania oraz świętowania nowej teraźniejszości.

Świadomość występowania poszczególnych etapów ułatwia mi wprowadzanie zmian w swoim zespole. Myślę, że skoro jesteśmy przy wprowadzeniu zmian, warto wspomnieć o słowach Karola Darwina:

„Gatunkiem, który przetrwa, nie jest ani ten najsilniejszy, ani ten najinteligentniejszy. Przetrwa ten, który najlepiej dostosowuje się do zmian”.

Myślę, że możemy traktować Agile jako zbiór zasad i wartości czy sposób myślenia. Zwinność daje mi możliwość odpowiedniej reakcji na zmianę. Dzięki zdobytej wiedzy, mogę osiągnąć lepsze efekty często przy mniejszym nakładzie pracy.

Autor: Nazywam się Maryna Shuman, od kilku lat jestem Managerem zespołu w międzynarodowej korporacji.

Podoba Ci się ten tekst?
Udostępnij go znajomym!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Czytaj kolejny lub przedni tekst
w tej kategorii
Szkoła Agile
Odkryj w sobie agile

Zaciekawiły Cie zwinne metody pracy?

Weź udział w niezwykłym programie rozwojowym. Zapraszamy do Szkoły Agile!